DÜNYASon DakikaSuriye

İngiliz SAS komandoları, Suriye ordusuna karşı IŞİD kılığında savaşıyor

Global Research’te Stephen Lendman imzasıyla yayınlanan bir haberde, İngiliz SAS komandolarının Suriye’de IŞİD militanı kılığında Suriye Ordusuna karşı savaştıkları bilgisi yer aldı.

İngiliz Sunday Express’in 2 Ağustos günkü haberine atıfta bulunan Lendman, gazetede 120 civarında İngiliz elit komando piyadesinin Suriye’de aktif olarak savaştığı ve “siyahlara bürünüp IŞİD flaması taşıdıkları” bilgilerinin yer aldığını paylaştı.

Haberde İngiliz komandoların “Sahder Operasyonu” kapsamında IŞİD’le mücadele adı altında Suriye hedeflerini vurduğu öne sürülüyor.

Lendman ABD özel kuvvetleri ve CIA unsurlarının da aynı yolu izliyor olabileceğine dikkat çekti ve Libya’ya müdahale sırasında İngiliz Özel Kuvvetler Destek Grubu paraşütçülerinin, Özel Hava Servisi (SAS) ve Özel Bot Servisi (SBS) kuvvetlerinin ülkeye gönderildiklerini hatırlattı.

İngiliz SAS kuvvetleri, Suudi Arabistan’da Esad karşıtı terörist grupları eğitirken, ABD’nin Türkiye, Ürdün, Katar ve belki de İsrail’de aynı şeyi yaptığı biliniyor.

Lendman, yazısında ABD ve İngiltere’nin sözde “ılımlı” teröristlere sağladığı eğitim, silah ve fon desteğini aslında IŞİD’le ortaklığını hasıraltı etmeye yaradığını iddia etti.

Yazarın atıfta bulunduğu bir başka makalede ise İngiltere’nin Suriye’de gerçekleştirdiği hava saldırılarının IŞİD’i koruduğu ve militanların ABD’nin kara gücü gibi Esad’a karşı savaşmasına yardımcı olduğu öne sürülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı