DÜNYAHABERLER

İngiliz Yazar: Trump Yönetimi İran’daki Kargaşalar İçin Bir Milyon Dolar Harcadı

İngiliz gazeteci yazar Nafiz Ahmet, İnsearch İntelengence sitesinde yayınladığı araştırma sonuçları; ABD’nin şimdiki yönetimi İran’da son sıralarda yaşanan olaylar ve kargaşalar için en az bir milyon dolar para harcadığını ortaya koydu.

İngiltere’deki Sussex Üniversitesi hocalarından olan Ahmet, söz konusu araştırma raporunda; ABD Kongresi Araştırma Merkezi’ne gönderilen araştırma sonuçları ve resmi belgelerden yararlanmıştır.

Nafiz Ahmet’in araştırmaları; ABD Dışişleri Bakanlığı’nın İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı muhalif gruplar ve medyayı finanse ettiğini gösteriyor.

Söz konusu araştırmacının kullandığı ve Dışişleri Bakanlığı bütçesine ait bir belgede, İran’da su krizini kullanmak suretiyle kamuoyuna İran’da sistemin yönetimde başarısız olduğuna yönlendirmeyi isteyen projeye değiniliyor.

Aynı kaynak; şu ana kadar ABD’ye ait belgelerin Trump yönetiminin 2016 yılından itibaren İran içerisinde hükümet karşıtı faaliyetleri finanse etmek için bir milyon dolardan fazla harcadığını gösterdiğini yazıyor.

İngiliz yazar ayrıca, Trump başta olmak üzere ABD yönetimlerinin İran’da İran İslam Cumhuriyeti düzenini düşürmek amacıyla “demokrasiyi yayma” denen programları çerçevesinde onlarca milyon dolar bütçe ayırdığını bildiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı