DÜNYA

İngiltere’nin girişimi ‘korsanların girişimine benziyor’

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, İran’a ait bir tankerin İngiltere Deniz Kuvvetleri tarafından Cebbelitarık boğazında yasa dışı bir şekilde el konulması sonrası Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını bildirdi.

Cebelitarık Özerk Hükümet Başkanı Fabian Picardo, sabahın ilk saatlerinde Cebelitarık liman görevlileri ve ona bağlı memurların yasayı uygulayarak sahil güvenlik ekiplerinin yardımıyla Suriye’ye ham petrol götüren bir tankeri durduklarını, tanker ve yükünün alıkonulduğunu bildirmişti.

Diğer taraftan İspanya Dışişleri Bakanı Josep borell, İran tankerine el konulması Amerika’nın İngiltere’den isteği sonrası gerçekleştiğini belirtti.

Bayan Mogherini yerine AB Dış Politika komiseri olacak Josep Broell, Madrid’in konuyu incelediğini ve bunun ülkesinin toprak bütünlüğü üzerindeki etkisini araştırdığını söyledi.

Bu arada İran dışişleri bakanlığının Batı Avrupa dairesi başkanı İngiltere’nin bu girişiminin Amerika’nın isteği üzerine gerçekleştiğini belirterek, derhal petrol tankerinin serbest bırakılmasını istedi.

İranlı yetkili, sözkonusu tankerin uluslararası sularda hareket ettiğini belirterek, İngiliz güçlerin gemiyi durdurmasını, ‘deniz korsanlarının girişimine’ benzetti. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı