DÜNYAHABERLERİNSAN HAKLARI

İnsan hakları grupları: ABD, İran’ın korona aşılarına erişimini garanti etmelidir

Dün insan hakları gruplarından oluşan bir koalisyon, ABD hükümetine İran’ın korona aşılarına erişimini sağlama ve garanti etme çağrısında bulundu.

Washington Post’a göre insan hakları grupları açıklamada, yaygın yaptırımların İran’ın koronavirüs aşılarına erişimini engellememesi gerektiğini vurguladılar.

Sözkonusu insan hakları kuruluşlarının yayınlanan ortak bildirisinde, “Trump yönetimi, İran’ın aşı ödemelerinin bloke etmemeli, diğer ülkelerden aşı tedarik etmeye çalışan İran’ın bu çabaları engellenmemeli” cümlesine yer verildi.

Son aylarda, Corona virüsünün dünya çapında ve İran’da da yayılmasının ardından, birçok uluslararası kuruluş, insan hakları grubu ve Türkiye, Rusya, Pakistan ve Çin dahil olmak üzere ülkeler, İran’a karşı tek taraflı ve yasadışı ABD yaptırımlarının kaldırılması çağrısında bulundu.

Washington’un İran’a yönelik başta ilaç olmak üzere sağlık teçhizatları ve temel maddelerin İran’a satılmasını engelleyen yaptırımlardan dolayı başta  korona hastaları olmak üzere ilaç ve sağlık teçhizatlarına ihtiyaç duyanların durumunu zorlaştırdı.

Ancak Beyaz Saray yetkilileri, İran’a karşı azami baskı politikası çerçevesinde yaptırım yaklaşımı konusunda ısrar etmeye ve İslam Cumhuriyeti’ne yönelik yeni yaptırımları açıklamaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı