DÜNYAHABERLERYemen

İnsan Hakları İzleme Örgütü Arabistan’ın Yemen’de insan haklarını ihlal ettiğini duyurdu

İnsan Hakları İzleme Örgütü dün verdiği raporda Suudi Arabistan’ı Yemen’de insan haklarını ihlal etmekle suçladı.

Arabistan Mart 2015 tarihinde Yemen topraklarına saldırıyı başlatarak bu ülkeyi hava, kara ve denizden ablukaya aldı. Arabistan  ve müttefiklerinin Yemen’e yönelik savaşı şimdiye kadar bu ülkede on binlerce ölü ve yaralı geriye bırakırken milyonlarca Yemenlinin mülteci duruma düşmesine sebep oldu.

İRİB muhabirinin bildirdiğine göre İnsan Hakları İzleme Örgütü söz konusu raporda ayrıca Suudi rejim, ülkede reformların yapılmasını barışçıl yöntemlerle talep eden Arabistanlı siyasi aktivistleri hapse mahküm ediyor.

Bu arada İnsan Hakları İzleme Örgütü Ortadoğu bölüm başkanı ساره لیا ویستن Sarah Leah Whitson dün yaptığı açıklamada, yemen’de facia boyutunda olan durumun devam etmesi ayrıca siyasi aktivistler ve muhaliflerin yalan ithamlarla tutuklanmasının, Suudi veliahdi Muhammed b in Salman’ın çehresini daha da kararttığını söyledi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü daha önce de Arabistan’da ifde özgrülüğün bastırılmasını eleştirmişti.

Suudi yetkililer son aylarda veliahd prensin emri ile topluca muhalif prensler, siyasi aktivistler ve yazarları tutuklamıştır. Ülkede siyasi tutukluların sayısı 30 bine ulaşırken, veriler Suudi rejimin halk karşıtı bir yönetim olduğunu gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı