İNSAN HAKLARIIrak

Irak: Ankara, Türkiye’deki çatışmayı Irak’a taşıyor

Irak hükümeti, PKK militanlarının Türk hükümetiyle yapılan anlaşma çerçevesinde Irak’a girmesine tepki gösterdi.

El Irakiye televizyonunun haberine göre Irak hükümeti bir bildiri yayımlayarak PKK militanlarının kuzey Irak’a girmesinin Irak’ın ulusal egemenliğinin ve bağımsızlığının hiçe sayılması anlamına geldiğini belirtti.Irak hükümeti tarafından yapılan açıklamada, “Bağdat, bölge ülkelerindeki sorunların barışçı yollarla çözümünü desteklemektedir; ancak bunun Irak’ın egemenliğini ihlal etmemesi gerekir” denildi.

Ankara’nın PKK militanlarının Irak’a gönderilmesi yönündeki adımının kabul edilemez olduğunu belirten Irak hükümeti, bu konudaki tepkinin diplomatik yollarla dile getirilmesi için dışişleri bakanlığının görevlendirildiğini açıkladı.

“Bağdat, silahlı ya da silahsız adamların Irak’la koordine edilmeden ve Irak’ın kararı sorulmadan ülkeye sokulmasını kesinlikle reddetmektedir” denilen açıklamada, konuyla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi’ne şikayette bulunulduğunu ifade etti.

Irak Dışişleri Bakanlığının ise Arap Birliğine ve İslam İşbirliği Örgütüne birer yazı göndererek uluslar arası yasalar çerçevesinde Irak’ın egemenliğinin ve bağımsızlığının korunması için bu örgütlerden destek isteyeceği bildirildi.

Başbakan Nuri el-Maliki liderliğindeki Hukuk Devleti İttifakı milletvekillerinden Kemal Saidi ise Irak’ın yasadışı yollarla ülkeye giren PKK militanlarını tutuklama hakkı olduğunu söyledi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı