DÜNYAIrak

Irak başbakanı Haydar el-İbadi: Kara gücüne ihtiyacımız yok

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Irak’ın terörle mücadele için yabancı ülkelerin kara güçlerine ihtiyacı olmadığını açıkladı.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, uluslar arası koalisyon güçlerinden Irak’a kara gücü gönderilmemesi konusunda garanti aldıklarını söyledi.

Irak İslami Yüksek Konseyi Başkanı Ammar el-Hekim’le görüşmesinden sonra açıklamalarda bulunan Başbakan Haydar el-İbadi, IŞİD’le savaşma sorumluluğunun dini veya mezhebi her ne olursa olsun Iraklılarda olduğunu belirtti.

Terörle mücadele için dışarıdan gönderilecek kara gücüne ihtiyaç olmadığını belirten İbadi, “IŞİD’le mücadeleye katılan uluslar arası koalisyon üyeleri bize BM genel kurulu toplantılarında Irak’a kara gücü gönderilmeyeceği konusunda garanti verdiler. Irak’ın kara gücüne ihtiyacı yok; çünkü yeterli sayıda askeri ve gönüllü gücü olan Irak teröristleri yok edebilecek güce sahiptir” dedi.

Irak’ın hava desteğine ve lojistik desteğe ihtiyacı olduğunu belirten Başbakan Haydar el-İbadi, güvenlikle ilgili bakanlıklara da en kısa sürede atama yapılacağını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı