DÜNYAIrakORTADOĞU

Irak Devleti, Türkiye’yi maceracı olmaması hususunda uyarmıştır.

Irak Gönllü Halk Güçleri (Haşdi Şabi) komutanlarından ve medya sorumlusu; “Irak Devleti Musul’u, Osmanlı imparatorluğunun bir vilayeti olarak gören Türkiye’yi maceracı olmaması hususunda uyarmıştır.”

Irak Gönllü Halk Güçleri (Haşdi Şabi) komutanlarından ve medya sorumlusu olan Hasan Abdulhadi, Gönüllü Halk Güçlerinin Telafer havaalanına doğru ilerlediklerini kaydederek; “Musul operasyonu ile birlikte Haşdi Şabi birlikleri Telafer kentine doğru ilerlemeye başladı. Sekiz kilometrelik bir alanı kapsayan Telafer havaalanına doğru ilerleyen Haşdi Şabi birlikleri, bölgede bulunan Türk askeri ile olası bir çatıma ihtimaline karşı dikkatli bir şekilde ilerlemeye çalışmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin askeri gücünün Telafer kırsalında konuşlandığını belirten Hasan Abdulhadi; “Haşdi Şabi, Telafer ile Rakka kentini birbirine bağlayan hattı kesmeyi başarmıştır. Buna karşılık Türk askerleri kente sivil kıyafetleri ile girerek bilgi almaya çalışmaktadırlar.” açıklamasını yaptı.

Telafer ve Rakka kentlerini birbirine bağlayan hattın kesilmesi ile birlikte Haşbi Şabi birliklerinin ikinci adıma geçeceklerini belirten Hasan Abdulhadi “Irak devleti Musul’u, Osmanlı imparatorluğunun bir vilayeti olarak gören Türkiye’yi maceracı olmaması hususunda uyarmıştır.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Telafer havaalanının önemine işaret eden Hasan Abdulhadi Telafer havaalanının IŞİD ve Türkiye kontrolünde olduğunu belirterek “Her iki tarafta bundan faydalanmaya çalışmaktadır. Telafer havaalanını temizlediğimiz takdirde Irak ordusu Musul operasyonu ve bölgedeki diğer operasyonlar için söz konusu havaalanını kullanabilecektir. Telafer havaalanından kalkan Irak savaş uçakları bölgedeki terör örgütlerini hedef alabileceği gibi Musul’dan kafileler halinde Haseke ve Deyrizor’a kaçan teröristlerin önünü alabilecektir.

Son olarak Musul kentinde kuşatma altında olan teröristlerin durumuna işaret eden Hasan Abdulhadi “Teröristlerin direnci Musul içerisinde kırılmıştır. Savaş meydanından kaçışları önlemek için IŞİD geçtiğimiz hafta savaşmaktan kaçanları vahşice katlederek kendi içerisindeki direnci sağlamaya çalışmakta” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı