DÜNYAIrakSon Dakika

Irak güçlerinin IŞİD’le mücadeledeki zaferleri gölgeleniyor

Irak Bedir Hareketi Genel Sekreteri Hadi el-Amiri, Amerika’yı Irak’ın iç işlerine karışmakla suçladı.

Irak’tan yayın yapan Sumeriye televizyonunun haberine göre eski Ulaştırma Bakanı Hadi el-Amiri, Amerika’nın askeri planını eleştirdi.

Bedir Örgütü Genel Sekreteri Hadi el-Amiri, Amerika’nın askeri planının Irak güçlerinin IŞİD’le mücadeledeki zaferlerini teslim almaya yönelik olduğunu belirterek bu konuda Irak halkını uyardıklarını söyledi.

Irak halkını Amerika’nın planı konusunda uyardıklarını belirten Hadi el-Amiri, “Bu plandan sadece Irak halkı zarar görür, dolayısıyla bu plan reddedilmeli ve IŞİD’den kurtulmak için Irak ordusuna ve halk güçlerine dayanılmalıdır” dedi.

Maliki kabinesinde Ulaştırma Bakanlığı yapan Hadi el-Amiri, Mukteda Sadr’ın kurduğu Barış Tugayları ve kendi komutasındaki halk güçleriyle IŞİD kuşatması altındaki Türkmen kasabası Emirli’yi kurtarmıştı.

Haydar el-İbadi, yeni kabinede Hadi el-Amiri’yi içişleri bakanı olarak önermiş; ancak Amiri’nin içişleri bakanlığına itiraz edilmişti.

Geçtiğimiz günlerde de Mukteda Sadr, Amerika’nın IŞİD gerekçesiyle Irak’taki askeri müdahalelerine tepki göstermiş ve Irak’a gelen her Amerikan askerinin kendileri açısından hedef olduğunu söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı