DÜNYAİNSAN HAKLARIMEDYA ANALİZSon Dakika

Irak hükümeti seferberlik ilan etti

Irak-Şam İslam Deveti (IŞİD) adlı örgütün Musul’u ele geçirmesinden sonra Irak hükümeti ülke çapında seferberlik ilan etti.

Skynews’in haberine göre IŞİD’in Neyneva’yı ele geçirip Selahaddin iline doğru ilerlemesi üzerine seferberlik eden Irak hükümeti, meclisten de ülke çapında olağanüstü hal ilan etmesini istedi.

IŞİD militanlarının Neyneva kentindeki askeri birliklerden ele geçirdiği ağır silahlarla Selahaddin iline bağlı Tıkrit kenti yakınlarına ulaştığı, Tıkrit ve Kerkük’e giriş çıkışların yasaklandığı ve buradaki güvenlik güçlerinin alarm durumuna geçirildiği bildirildi.

IŞİD’in Musul kentine yaklaşık 5 bin kişilik bir silahlı güçle saldırdığının belirtildiği haberde kentteki onlarca tankın ve zırhlı aracın imha edildiği ve ele geçirilen askeri helikopterlerin Irak ordusuna karşı kullanılabileceği endişesinin taşındığı bildiriliyor.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, bugünkü saldırının ardından yaptığı basın toplantısında IŞİD’in saldırısından hiç kimsenin güvende olmayacağını belirterek terörün mağlup edilmesi için herkesi sorumluluk almaya çağırdı.

Maliki, Irak devletinin Neyneva’daki terörü sona erdirmek için tüm imkanlarını kullanacağını belirterek yedi maddelik bir bildiri okudu:

Bildiride ülke genelinde seferberlik ilan edildiği belirtildi, meclisten olağanüstü hal kararı alması aşiretlerden de terörist gruplara karşı güvenlik güçlerinin yanında yer alması istendi.

Bildiride ayrıca BM’den, AB’den ve tüm bölgesel ve uluslar arası örgütlerden Irak’ın terörle savaşını tanıması ve desteklemesi istendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı