DÜNYAIrak

Irak kendisine kurulan üç komployu yenilgiye uğrattı

İran’da yayınlanan Keyhan Gazetesi yazarlarından Saadullah Zarei, son haftalarda Irak’a karşı sahnelenen komploları ve Irak’ın bunların üstesinden nasıl geldiğini kaleme aldı.

Saadullah Zarei, aşağıdaki hususlara dikkat çekti:

“Amerika, İngiltere, Arabistan, Türkiye ve Irak’taki bazı kesimler, Irak’ın siyasi gidişatını değiştirmek, ülkede anarşi çıkarmak ve şahsi çıkarlarına ulaşmak için, seçimlerde kendi istedikleri kimselerin başa gelmesi yolunda çok çalışıp, milyar dolarlar harcadılar.

Ancak bu plan tutmadı, dindar ve inkılap taraftarı kesim seçimden galip çıktı.

Bu yolla hedefine ulaşamayanlar, bu kez de şiddete ve terörizme başvurdu. Asıl hedef, Bağdat’ı işgal edip, mevcut düzeni yıkmaktı. Terör komplosu, çoğunluğu Sünni olan, el Anbar, Salahaddin ve Neyneva bölgelerinde etkili olsa da, başkent ve diğer bölgelerde işe yaramadı.

Bu nedenle, Amerika’nın planları suya düştü. “Bağdat’ın güvenlik teşkilatı ve alt yapısı okadar güçlü ki, IŞİD buranın güvenlik duvarını aşıp, nüfuz edemez” demek zorunda kaldı.

Türkiye de, 2. komplonun da başarısızlığa uğradığını görünce , Irak ile arasında arabuluculuk yapması için İran’dan yardım istedi.

Bu iki komplonun (seçimler ve terör) başarısızlığının ardından, düşman bu kez de başbakanlık konusunda ihtilaf çıkarma fikrine düştü.

Irak parlamentosundaki sandalyelerin %61′ini kazanan Şiilerin bu sorunun üstesinden gelemeyeceklerini, ve farklı kesimler arasında silahlı çatışmaların çıkacağını öngören düşman, çatışmaların sonunda Irak’ın mevcut düzenin yıkılacağı hedefini güdüyordu.

Başbakanın kısa süre içinde seçilmesi, Maliki’nin, Kürdistan yönetiminin, Irak’ta bulunan Sünni şahıs ve grupların yeni başbakanı desteklediklerini açıklamaları, düşmanın 3. komplosunu da yerle bir ederken, Irak halkının ve yöneticilerinin komploların üstesinden gelebileceği gerçeğini bir kez daha göstermiş oldu.”

Saadullah Zarei aynı makalenin devamında Nuri El Maliki’nin 8 yıllık görevi süresince hangi başarılı işlere imza attığına da yer vererek şöyle kaydetti:

“1- Irak’ı ABD işgalinden kurtarması,
2-Uluslararası güçlerin desteğindeki terör saldırılarında Suriye’ye yardım etmesi,
3-ABD’nin tüm ısrarına rağmen ülkedeki İran’lı münafıkların (Halkın Mücahidleri) karargahlarını yıkması,
4-Irak’ın siyasi alt yapısını güçlendirmesi,
5-Terörle mücadele ve teröre destek verenlere müsamaha göstermemesi, Örneğin, Adnan Duleymi ve Tarık Haşimi hakkında idam kararı çıkartmak.
6-ABD, İngiltere ve bazı Arap ülkelerin baskısına rağmen Saddam Hüseyin’i idam edilmesinde ısrar etmesi.
7-Batının karşı çıkmasına rağmen, İran’a yakın durarak ekonomik, kültürel ve siyasi ilişkileri çoğaltması.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı