DÜNYAİNSAN HAKLARIIrakSon Dakika

Irak ordusu Musul’u almak için yıldırım harekatına hazırlanıyor

Irak ordusunun Musul’u yeniden kontrol altına alabilmek için bir ‘yıldırım harekatı’ hazırlığı yaptığı bildirildi.

Skynews Arapça servisinin haberine göre Irak Ordusu Terörle Mücadele Birliği Sözcüsü Sabah Nuri, Musul barajının IŞİD’den kurtarılmasından sonra Irak ordusunun Musul’u geri alabilmek için bir yıldırım harekatı hazırlığı başlattığını açıkladı.

Sabah Nuri, “terörist gruplara yönelik yıldırım operasyonunun etkisi Musul barajının geri alınması sırasında ispat oldu” dedi.

Son operasyonun ardından Irak ordusunun Irak’ın ikinci büyük kenti olan Musul’u IŞİD’den temizlemeye kararlı olduğunu belirten Iraklı komutan, Musul’a yapılacak harekatta Amerikan istihbarat ve hava desteğinden de yararlanılacağını söyledi.

Zamanı konusunda resmi açıklama yapılmayan Musul operasyonunun birkaç gün içerisinde başlayacağı öne sürülürken Irak Ordu Sözcüsü General Kasım Ata da Musul barajının geri alınmasıyla sonuçlanan dünkü operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu.

General Kasım Ata, Musul barajındaki IŞİD militanlarına karşı yapılan dünkü operasyonun beş gün önce planlandığını belirterek ortak bir komuta merkezi oluşturulduğunu ve operasyonun Irak terörle mücadele birlikleri, hava kuvvetleri ve Peşmerge güçleri tarafından icra edildiğini söyledi.

General Ata şunları söyledi:

“Barajı temizlemekten sorumlu güçler, Dohuk ve Erbil’de Bedriye ve Ramumis bölgelerinde toplandı. Keşif çalışmaları yapıldı ve IŞİD mevzileri izlendi.

Operasyonun ilk aşaması Bedriye ve Ramumis’ten başlatıldı, barajın doğusu ve güneyi kurtarıldı. Askeri mühendislik güçleri Irak ve ABD uçaklarının desteği ile ilerledi. Bu güçler baraja üç kilometre yaklaştığında baraja hakim olan köyler IŞİD’den temizlendi.

Ardından operasyonun ikinci aşaması başladı Irak ve ABD uçaklarının beş saat süren saldırılarının ardından buradaki güçler baraja girdiler.

Askeri mühendislik güçleri IŞİD tarafından döşenmiş 170 mayını temizledi. Peşmerge güçleri ve terörle mücadele birlikleri tarafından yapılan bu operasyonda biri ağır olmak üzere üç güvenlik görevlisi yaralandı.

IŞİD militanlarına ağır kayıplar verdirildi ve baraja Irak bayrağı çekildi. Barajdan civar bölgelere kaçan teröristlere yönelik operasyonlar devam ediyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı