DÜNYAIrak

Irak ordusu Tıkrit operasyonunu başarıyla sürdürüyor

Irak ordusu ile IŞİD arasında Tıkrit’in girişinde yaşanan çatışmalarda 54 teröristin öldürüldüğü bildirildi.

El Alem televizyonunun haberine göre Irak ordusu ve gönüllü halk güçlerinden oluşan 2 bin kişilik bir birlik daha zırhlı kuvvetler eşliğinde Selahaddin kentine girdi.

2 bin kişilik bu yeni birliğin dün gece başlatılan Selahaddin ilini kurtarma operasyonuna katılan birliklere destek verdiği bildirildi.

Selahaddin ilinin kurtarılması için başlatılan operasyonlar kapsamında Samerra’nın kuzeyindeki Aşairu’l Bediri ve Akkar bölgeleriyle Tariş ve Arab Al-Butuni adlı köylerin IŞİD’den temizlendiği, çatışmalarda 54 teröristin öldürüldüğü 125’inin de yakalandığı bildirildi.

Irak ordusu ve gönüllü halk güçlerinin operasyona başlamasından sonra IŞİD militanlarından yoğun bir kaçış başladığı bildirilirken çok sayıda IŞİD liderinin de öldürüldüğü açıklandı.

Öldürülen IŞİD liderleri arasında örgütün el-Alem nahiyesi emiri Hamid Seb’i Tıkriti ve Elbu Uceyl Emiri Ebu Abid es-Suudi’nin de bulunduğu bildiriliyor.

Selahaddin ili Güvenlik Komitesi Başkanı Casim Cebbare, birçok IŞİD liderinin Tıkrit’ten Kerkük’ün güneyindeki Havice’ye kaçtığını söyledi.

Cebbare, “IŞİD’liler mevzilendikleri yerlerin Irak uçakları tarafından bombalanması üzerine toplu şekilde mevzilerini terk ederek Havice ve Selahaddin’in kuzeyindeki Şerkat’e doğru kaçtılar” dedi.

El Meyadin televizyonu da Selahaddin operasyonu ile ilgili haberinde IŞİD’i destekleyen aşiret üyelerinden 125 kişi ile 14 Suudi vatandaşı IŞİD militanının güvenlik güçlerine teslim olduğunu bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı