DÜNYAİNSAN HAKLARIIrakMEDYA ANALİZSon Dakika

Irak: Türkiye petrol kaçakçılığı yapıyor

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’nin enerjiden sorumlu yardımcısı Hüseyin Şehristani, Türkiye’yi Irak petrolünü kaçak yollarla satmakla suçladı.

Fransız haber ajansına demeç veren Irak Başbakan Yardımcısı ve eski Petrol bakanı Hüseyin Şehristani, Türkiye’yi Irak petrolünün kaçak yollarla satılmasına kolaylık sağlamakla suçladı ve Ankara’nın Irak’a tazminat ödemesi gerektiğini savundu.

Şehristani, “Hırs ve tamahkarlık, Türkiye’yi ucuz Irak petrolünü ele geçirme ve petrol kaçakçılığına ortak olma düşüncesine sevk etti” dedi.

Türkiye’nin Irak’ta petrol kaçakçılığının yolunu açtığını öne süren Şehristani, bu durumun iki ülke arasındaki ilişkileri kesinlikle etkileyeceğini söyledi.

Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’nde çıkarılan petrolü satmasının Irak ekonomisine büyük zarar verdiğini belirten Hüseyin Şehristani, Türkiye’nin bu tutumunu “hasmane” olarak niteledi ve “Irak’ın hiçbir komşusu, şimdiye kadar bize bunu yapmamıştı” dedi.

Türkiye’ye Irak’taki petrolle ilgili tutumunu gözden geçirmesini tavsiye eden Şehristani, Kürdistan Bölgesi’nde çıkarılan petrolü Türkiye’den alanları da uyararak “Avrupa’da bu meselenin takibi için bir hukuk bürosu kurarak bu petrolü satın alanlara karşı her türlü yasal adımı atacağız” dedi.

Hüseyin Şehristani, Kürdistan Bölgesi’nde çıkarılan petrolün Bağdat’tan izinsiz olarak satılmasının Irak’a 250 milyon dolarlık zarar verdiğini belirterek Irak’ın Türkiye’den tazminat isteyeceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı