DÜNYAIrakORTADOĞU

Irak’ın Ankara Büyükelçisi Türkiye’yi Uyardı

Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, Başika’daki Türk askerlerinin Irak’ın egemenliğini ihlal ettiğini söyledi.

Alevi, “Türkiye toprak bütünlüğümüze saygı göstermeli. Bu konuda geri adım atmazlarsa tavrımız farklı olur” dedi.

Musul yakınlarındaki Başika’da bulunan Türk askeri varlığı Bağdat ve Ankara arasında tartışma konusu olmaya devam ederken, Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi, Rudaw kanalına konuştu. Alevi, Başika’daki Türk askerlerinin Irak’ın egemenliğini ihlal ettiğini belirtip “Türkiye toprak bütünlüğümüze saygı göstermeli. Bu konuda geri adım atmazlarsa tavrımız farklı olur. Irak’ta bulunan tüm güçler Irak hükümetinin bilgisi dahilinde orada bulunuyor ancak Türkiye’nin oradaki varlığı yasadışır” dedi.

Alevi, Türkiye’nin PKK ve IŞİD’i bahane ederek bölgede olmak istediğini, ancak bunun geçerli bir gerekçe olmadığını söyledi: “Türkiye, eski Musul Valisi ve Kürdistan Bölgesi hükümeti ile anlaştığını söylüyor ancak bu anlaşma bizim için geçerli değildir. Bu konuda henüz Türk yetkililer ile yüz yüze görüşmedik, her iki tarafında sert açıklamalardan kaçınması gerekiyor.”

Alevi, Türk yetkililerin “Irak parçalanmış bir ülkedir” sözlerini de eleştirerek “Irak federal bir ülkedir. Güçlü merkezi bir yönetimi olmasa da meşru bir yönetime sahiptir. Kaldı ki bu konu Türkiye’yi ilgilendirmiyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı