DÜNYAIrak

Irak’ın Kebise şehri kurtarıldı

Irak’ın Kebise şehri kurtarıldı

Irak ordusu ülkenin batısında yer alan el-Anbar eyaletindeki Kebise şehrini IŞİD terör örgütünün işgalinden kurtardılar.

El-Alem televizyonunun bildirdiğine göre Irak ordusu ve halk güçleri dün geniş bir operasyon başlatarak teröristlere ağır can ve mal kaybı verdirmenin ardından el-Enbar eyaletine bağlı Kebise şehrini tamamen işgalden kurtardılar.

Bu operasyonda onlarca terörist öldürüldü veya yaralandı.

Diğer yandan Irak askeri güçlerinin Musul’un kurtarılması yönünde bir takım başarılı operasyon gerçekleştirerek teröristlere can kaybı verdirdikleri bildirdilmekte.

Irak Ortak Operasyonlar Sözcüsü General Yahya Resul, perşembe sabahı Irak’ın kuzeyinde bulunan Musul kentini IŞİD’den geri almak için operasyon başlatıldığını duyurdu. Operasyonun ilk gününde Mahmur bölgesindeki birçok kasabanın temizlendiğini ifade eden Resul, operasyonun ne kadar süreceği hakkında bilgi vermekten kaçındı. ‘Fetih Operasyonu’ adını alan harekata ilişkin Associated Press’e konuşan Resul, ABD’nin hava desteği sunduğunu sözlerine ekledi.

Günün ilerleyen saatlerinde bir açıklama daha yayımlayan Savunma Bakanlığı operasyonunun Musul Operasyonları Komutanlığı ile ona bağlı birlikler ve Iraklı gönüllülerden oluşan Haşdi Şabi’nin katılımıyla üç cepheden başlatıldığını belirtti. Açıklamada, söz konusu operasyon sırasında Musul’a bağlı en-Nasır, Garmandi, Gudeyle ve Harbardan köylerinin örgütten geri alınarak Irak bayraklarının asıldığı ifade edildi. Iraklı güçlerin operasyonda ilerleme kaydettiği aktarıldı.

Musul operasyonunu yakından izleyen ‘MosulEye’ isimli sosyal medya hesabı ise Generel Majim Alijiboori’nin komutanlığını yaptığı operasyona peşmergenin de katıldığını iddia ederek birliklerin 3 temel hedefi olduğu belirtti.

Açıklamada hedefler; geçtiğimiz günlerde saldırıya uğrayan Mahmur’daki ABD üssünde güvenliğin sağlanması, IŞİD’i Gayyara bölgesinin doğusundan çıkarmak ve IŞİD’in Mahmur’a ulaşmasını önlemek olarak sıralandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı