DÜNYAIrakİranMEDYA ANALİZSon Dakika

Irak’ın siyasi yapısında bütün etnikler faal bir şekilde yer almalıdır

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Irak’ta yaşanan gelişmelere temas ettiği açıklamasında, Irak’ta bütün aşiret ve etniklerin Irak’ın siyasi yapısında faal bir şekilde yer almaları gerektiğini söyledi.

Ali Laricani, Tahran’da düzenlenen bir seminerde İran’ın, Irak’ın Sünni ve Şii alimleriyle ve Iraklı Kürtlerle iyi ilişkiler içinde olmasına temasla, İran İslam Cumhuriyeti’nin her zaman Irak’ta bütün etnikler ve aşiretlerin haklarını desteklediğini ve bugün de aynı siyasetini sürdürdüğünü ve her hangi her hangi bir kavme ayrıcalık tanınmasına da karşı olduğunu söyledi.

Irak’ın güvenlik meselesinin İran için çok önemli olduğunu belirten İran meclis başkanı, İran’ın baştan Irak’ın işgaline karşı olduğunu ve Irak halkının bu ülkede demokratik bir sistem oluşturması gerektiğine inandığını ama bazılarının ihtilaf çıkarmak ve Sünni ve Şii müslümanlar arasında aynı zamanda etnik unsurlar arasında çatışma çıkarmak için çaba gösterdiklerini onların böylece Irak’ın ilerleme ve kalkınmasını engellemeyi hedef aldıklarına dikkati çekti.

İran ve 5+1 grubu arasında nükleer konuda devam eden müzakerelere de temas eden Laricani, İran’ın tutumunun baştan beri şeffaf olduğunu ama İran’ın müzakeredeki karşı tarafın ise çeşitli bahaneler ileri sürerek gerçekte İran milleti aleyhinde zalimce yaptırımları sürdürmek istediklerini söyledi.

Suriye konusuna da temas eden Laricani, büyük güçlerin Suriye’de macera içinde olduklarını, onların bölgede direnişe darbe indirmek istediklerini ama bölgenin sorumlu güçleri sayesinde büyük güçlerin maceracılıklarının engellendiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı