İran

Irak’ta Şii ve Sünni Vakıflar Birlik ve Beraberlik Çağrısı Yaptı

Irak’ta Sünni ve Şii vakıflar, Iraklıları, ülkede mezhep çatışması yaratmaya çalışan “fitne çığırtkanlarına” karşı uyararak, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.Sünni Divanı Vakfı Başkanı Ahmed Abdulgafur es-Samirai ve Şii Divanı Vakfı Başkanı Salih el-Haydari, başkent Bağdat’taki şehitlik anıtında cuma namazı için Iraklı vatandaşlarla bir araya gelerek aynı safta namaz kıldı.Samirai, cuma hutbesi öncesi anıtta yaptığı konuşmada, “Bizi birleştirecek olan iyi söz ve hayırlı iştir. İnsanların arasını düzeltmek sadakadır. Kuran-ı Kerim’de Müslümanların değil bilakis tüm insanların arasını düzeltmekte hayır olduğu zikrediliyor. Bize düşen hangi din, mezhep ve gruptan olursa olsun Irak halkını bir araya getirmek” dedi.

Hedeflenen “mezhep çatışması”nın önüne geçilmesi gerektiğini vurgulayan Samirai, “Bizim bu fitne ateşini söndürmeye, birleşmeye, omuz omuza vermeye, dayanışmaya ihtiyacımız var. Siyasilere sesleniyorum: Ya faydalı bir söz söyleyin ya da susun. Namaz kılanları katleden, ülkede mezhep fitnesini alevlemeye çalışanların karşısında burada tek yürek tek bilek olduk. Biz aynı geminin yolcularıyız. Eğer bu gemi batarsa hep beraber boğuluruz” diye konuştu.

Şii Divanı Vakfı Başkanı Salih el-Haydari de Irak halkına birlik ve beraberlik çağrısı yaptığı konuşmasında, “Irak’ın güvenliği ve korunması için ülkedeki tüm grupları iman, sevgi ve barış dolu kalplerle aynı safta yer almaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.Haydari, bazı tarafların ülkeyi mezhep çatışmasının içine sürüklemeye çalıştığına dikkati çekerek, “Irak’ı düşmanları Sünni, Şii diye bölemeyecekler. Birlik olmaktan başka çaremiz yok. El Kaide, Baasçı ya da başka radikal gruplar her ne kadar fitne çıkarmaya çalışsa da başaramayacaklar. Kuzeyinden güneyine doğusundan batısına Irak burada, biz buradayız” dedi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Hizbuşşeytan Amerika, İsrail ve uşaklarının elinde şii ve sunni çatışmasını çıkarmaktan başka çare kalmamıştır. Allah a sonsuz şükürler olsun ki basireti açık müslüman kardeşlerimiz bu oyunu bozacaktır. ve bozmaktadır da.Hizbuşşeytanların oyununa gelmeyecektir. Eksikliklerden münezzeh olan Allah a hamd olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı