DÜNYAHABERLERIrakORTADOĞU

Irak’ta Terörizm Son Bulmuştur!

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Irak’ta terörizmin askeri olarak son bulduğunu, ancak terörizm ideolojisinin de yok edilmesi gerektiğini söyledi.

Irak Başbakanı İbadi bugün Bağdat’ta düzenlenen savunma ve güvenlik fuarını ziyaret ederken yaptığı açıklamada, Irak’ın bugün ihtiyaç duyduğu silahın savaş için değil, yeniden inşa çalışmaları ve barış için olduğunu vurguladı.

İbadi, Haşdi Şabi ile ilgili verilen talimatın Irak güvenlik güçlerinin kimliğinin korunması için olduğunu belirterek, bu tür girişimin silahın devletin tekelinde olması ve vatandaşları desteklemek amacıyla yapıldığını kaydetti.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Haşdi Şabi güçlerinin orduya ait haklardan yararlanması için bu grubun Irak ordusuyla birleşmesi yönündeki talimatı verdi.

Böylece Haşdi Şabi güçleri, ordu güçlerinin haklarından yararlanıp askeri hizmet yasalarına tabi tutulabilecek, bunlara ilave olarak askeri okullarda da eğitim alma fırsatına sahip olacak.

Irak Şiilerinin çoğunluğu tarafından desteklenen Haşdi Şabi güçlerinin ise bu ülkenin gelecek parlamento  seçimlerinde gayet etkili olması bekleniyor.

2016 yılında Irak Parlamentosu’nda onaylanan yasaya göre, Haşdi Şabi resmi bir statüye dönüşürken direkt Başbakanlığın emri altına geçirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı