DÜNYAHABERLERIrakSuriye

Irak’tan Suriye’ye Tedmur kutlaması

Irak dışişleri bakanlığı, Suriye ordusunun tarihi ve stratejik Tedmur (Palmira) kentini terör örgütü IŞİD’in işgalinden kurtarması dolayısıyla Pakistan devleti, ordusu ve halkına tebrikte bulundu.
İRİB’in verdiği habere göre dün konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Irak dışişleri bakanlığı antik Tedmur kentinin IŞİD’in işgalinden kurtarılmasını memnuniyetle karşılayarak, bu girişimin Suriyenin öteki işgal altındaki bölgelerinin de kurtarılması yönünde önemli bir adım olduğunu bildirdi.
Suriye devleti ve milletine bu nedenle tebriklerini bildiren Irak dışişleri bakanlığı bunun güzel bir başlangıcın habercisi olduğunu bildirdi.
Suriye askeri güçleri iki gün önce Tedmur antik kentini bir yıllık işgal ardından IŞİD terör örgütünden kurtarmayı başardılar.
Yaklaşık bir yıl Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün elinde kalan ve bazı bölümleri ağır hasar gören UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ndeki Palmira’nın geçmişi, binlerce yıl öncesine uzanıyor.
IŞİD’in eline geçmesi de, örgütten kurtarılması da bir antik kentin akıbeti dışında anlamlar taşıyor.
Palmira’yı da kapsayan Tedmür de tarihi bir öneme sahip, IŞİD’den kurtarılması da önemli kuşkusuz.
Ama tarihsel önemi kadar stratejik açıdan da kritik bir yer olan Tedmür’ün, Palmira’yla birlikte kurtarılması Suriye içindeki savaş ve IŞİD’ın geleceği açısından da dönüm noktası sayılabilir.
Tedmür kuzeyde Rakka kırsalına, doğuda Deir Ez Zor’a açılıyor. Batısı ise Humus kentine ve Şam’ın ülkenin geri kalanıyla bağlantısını sağlayan Şam-Humus otoyoluna uzanıyor.
IŞİD’in Suriye’nin içindeki bölgelere uzanıp rahatça hareket etmesini sağlayan lojistik hatlar açısından Tedmür-Deir Ez Zor-Irak güzergahı en önemli hatlardan biri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı