DÜNYA

İran ABD’yi Irak’ta Sahne Dışına İtti

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz yılın son günlerinde Irak’a gitmişti. Güvenlik gerekçesiyle uçuş gece yapılmış ve uçağın ışıkları kapatılmıştı.

Ziyaretten son dakikada haberi olan Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi ve diğer üst düzey yetkililer Trump ile görüşmeyi reddetmiş ve ABD Başkanının Irak ziyareti 3 saat gibi kısa bir sürede bitmişti.

Öte yandan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de bu hafta 3 günlük bir ziyaret için Irak’a gitti. Önceden bilgisi verilmiş, planlanmış ve kamuoyuna açıklanmış bir ziyaret oldu. İki ülke arasında ekonomik ve ticari anlaşmalar imzalandı. Ticarette yerel para birimlerini kullanma kararı alındı.

Ruhani Irak Başbakanı yanında Ayetullah Seyid Ali Sistani başta olmak üzere dini otoritelerle de görüştü.

Diğer yandan Iraklı siyasetçiler ABD varlığı konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bir kısmı ABD askerlerinin tamamen ülkeden çıkmasını isterken diğer kısım da eğitim ve istihbarat paylaşımı için az sayıda ABD askerinin kalmasından yana.

Ancak her iki grup da ABD askerlerinin büyük bir bölümünün ülkeyi terk etmesini istiyor. Iraklı yetkililer ayrıca gerekirse ABD ile ilişkileri askıya almaktan söz ediyor. Tüm bunlar gösteriyor ki ABD yüz milyarlarca dolar yatırım yaptığı Irak’ta sahne dışına itiliyor. Trump ise bir çıkmazın içinde.

Irak ile İran’a yaptığı gibi ilişkileri kesmesi durumunda kendi ayağına sıkmış olur. Zira ABD’nin bu ülkedeki askeri varlığı Ortadoğu’daki hakimiyeti için çok önemli.

Diğer taraftan Irak ile birlikte Avrupa ülkeleri, Çin, Hindistan ve Rusya gibi İran’a uygulanan yaptırımlara uymak istemeyen pek çok ülke var. Yaptırımların bir işe yaramadığını görüp vazgeçmek ise yenilginin kabulu anlamına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı