İNSAN HAKLARIİranKÜLTÜR & SANAT

İran: Avrupa ülkeleri bölgede savaşı engellemek için çalışmalıdır

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı Avrupa ülkelerine çağrıda bulunarak, bölgede daha fazla kanın akmasını ve her türlü savaşın çıkmasını engellemek için çalışmalarını istedi.

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif dün İsviçre’nin Tahran yeni elçisi Julia Has’ın güven mektubunu teslim töreninde yaptığı konuşmada Avrupa ülkelerinin Rusya’nın Suriye krizini siyasi yollardan çözümlemeye yönelik önerisini olumlu karşılayarak bu ülkede savaş ve ölümlerin devam etmesini engellemelerini umut etti.

Zarif ayrıca İran ve İsviçre’nin çeşitli ticari ve iktisadi alanlarda işbirliğini geliştirme kapasitesine ve ortamlarına işaretle İran hükümetinin, aralarında İsviçre’nin de bulunduğu Avrupa ülkeleri ile karşılıklı saygı çerçevesinde işbirliği ve teamülü güçlendirme hedefinde olduğunu belirtti.

İsviçre’nin başta siyaset olmak üzere uluslararası arenada etkin bir ülke olduğunu belirten dışişleri bakanı Zarif, İran’ın çeşitli siyasi, güvenlik, ekonomik ve ticari alanlarda Avrupa ve özellikle de İsviçre ile olumlu işbirliği kapasitesine sahip olduğunu ifade etti.

İsviçre’nin yeni Tahran büyükelçisi Julia Has da güven mektubunu sunduğu törende iki ülkenin dostane ilişkiler düzeyinin daha da artırılmasını umut etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı