DÜNYAİranMEDYA ANALİZSon Dakika

İran bastırdı, İsrail’in nükleeri denetlenecek

İran’ın bastırmasıyla, BM Genel Kurulu’nda İsrail’in nükleer tesislerinin denetimi oylandı. Karar şımarık İsrail’de şok yarattı.

BM Genel Kurulu’nda İsrail’in, nükleer silahlardan vazgeçmesi ve nükleer tesislerini uluslararası denetime açmasını isteyen tasarının oylamasında 161 ülke lehte, ABD ve Kanada’nın da içinde olduğu 5 ülke aleyhte oy kullandı. 18 ülke ise çekimser kaldı.

Mısır tarafından Genel Kurul’a sunulan tasarıda İsrail’den, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’na bir an önce taraf olması, nükleer silahlardan vazgeçmesi ve nükleer tesislerini uluslararası denetime açması talep edildi.

Nükleer silah denemeleri, geliştirilmesi ve üretimine son verilmesi çağrısı da yapılan tasarıda İsrail’in, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’na taraf olmayan tek Ortadoğu ülkesi olduğuna vurgu yapıldı.

Öte yandan; BM Genel Kurulu kararlarının yasal bağlayıcılığı bulunmuyor ancak 193 üyenin oy kullanabildiği oylamalar, uluslararası toplumun genel temayülünü yansıtması bakımından önem taşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı