DÜNYASon DakikaSuriye

İran: BM’nin Suriye karşıtı kararı, teröristlere bir hediyedir

İran İslam Cumhuriyetinin BM Daimî Temsilcisi Yardımcısı Hüseyin Dehkani, BM Genel Kurulundaki Suriye karşıtı kararın, radikalizm ve terörizm karşıtı cephesini zayıflatmak amacıyla teröristlere ve radikal gruplara bir hediye olduğunu belirtti.

BM Komite toplantısında söz konusu kararın öncülerinden olan Arabistan temsilcisi, Suriye krizinin gerçek kökenine inmeden Şam hükûmetini, halkın katliamından sorumlu tuttu. Suudi Arabistan temsilcisinin bu sözleri de Suriye’nin BM Daimî Temsilcisi Beşar Caferi’nin tepkisiyle karşılaştı.

Suriye halkını katleden teröristleri besleyen Arabistan, Katar, Türkiye ve diğer bazı ülkelerin rolüne işaret eden Caferi “Bu ülkelerin elleri Suriye halkının kanına bulanmıştır.”dedi.

Arabistan temsilcisinin insan haklarından bahsetmesini komik olarak niteleyen Caferi, Arabistan’daki insan hakları koşullarına işaret ederek, Riyad’ın bu konularda görüş bildirme yetkisine sahip olmadığını belirtti.

Toplantıda konuşan ve söz konusu kararın BM itibarını olumsuz etkileyeceği uyarısında bulunan Dehkani, Suriye’de İran, Hizbullah ve bazı halk gruplarının varlığıyla ilgili metnin maddelerine işaret ederek “Sadece tavsiyelerde bulunmak için Suriye’de bulunan askerî güçlerimiz, Suriye hükûmetinin daveti üzerine bu ülkeye gitti. Bu yüzden böyle bir metnin onaylanması, topraklarında barış ve huzurun sağlanması için hükûmetlerin hakları ve uluslar arası hakların ihlali anlamına geliyor.”dedi.

Bu tür iddiaları ortaya atmaktan amacın, terörle mücadelede etkili rol oynayan güçlerden intikam almak olduğuna işaret eden Dehkani “Eğer bu kuvvetler olmasaydı şimdi Orta Doğu’nun birçok ülkesi, IŞİD buyruğu altında olurdu.”dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı