DÜNYAİNSAN HAKLARIİranMEDYA ANALİZ

İran: Bölgedeki siyonist planlar bozulacak

İran, IŞİD terör çetesince Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na düzenlenen baskını kınayarak “Bölgedeki Siyonist planlar bozulacak, bütün gücümüzle Türkiye’nin yanındayız” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, yaptığı yazılı açıklamada, Irak’ta yaşanan son terör eylemlerini, özellikle de Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nun işgal edilerek konsolosluk çalışanlarının rehin alınması olayını kınadıklarını bildirerek İran İslam Cumhuriyeti’nin bu menfur saldırıda bütün gücüyle Türkiye’nin yanında olduğunu belirtti.

Fars Haber Ajansı’na telefonda yaptığı açıklamada İran’ın bütün gücüyle Türkiye’nin yanında olduğunu vurgulayan Efhem, olayın arkasındaki Siyonist İsrail ve ABD’deki şahin kanadın bu oyununun bozulacağını belirterek, bölgedeki Müslüman ülkelerin el ele vererek bu kumpasları yerle bir edeceğinden kimsenin kuşku duymamasını hatırlattı.

Olayın son derece kaygı verici olduğunu belirten Afham, diplomatik misyonların ve çalışanların haklarına saygı gösterilerek korunmasını istedi.

İran’ın Irak devleti ve halkını terörle mücadelede mutlak surette desteklediğini ifade eden sözcü, Irak halkının terörist saldırılar karşısında birlik ve beraberliğini koruması çağrısı yaptı. Afham, Irak’ın istikrar ve huzura en kısa zamanda yeniden kavuşmasını diledi.

Irak’ta artan saldırıların sınırları aşan terör tehlikesinin bariz bir örneği olduğunu ifade eden Afham, “Küresel terörizm tehdidi, devletlerin ve uluslararası toplulukların bu tehlikeli şartlar altında Irak devleti ve halkının yanında olmasını gerektirmektedir” ifadesini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı