DÜNYAİran

İran cumhurbaşkanı: İran stratejik açıdan eşsiz bir konuma sahiptir

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ramaphosa ile görüşmesinde, stratejik açıdan İran’ın bölgede eşsiz bir konuma sahip olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bir siyasi-ekonomik heyet başkanlığında Tahran’a gelen Güney Afrika Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cyril Ramaphosa ile yaptığı görüşmede, iki ülkenin geniş kabiliyet ve potensiyellerine değinerek, İran ve Güney Afrika’nın bu kabiliyetlerden ikili ilişkilerin geliştirilmesi için yararlanması gerektiğini vurguladı.

Güney Afrika ve bu ülke halkının İran kamuoyunda özel bir konuma sahip olduğunu belirten Ruhani, İslam İnkılabı’ndan sonra İran’ın Güney Afrika bağımsızlığını ve bu ülke halkının doğal hakkını savunduğunu ifade ederek, “İran İslam Cumhuriyeti her zaman Güney Afrika’yı dost bir ülke olarak yanında görmüştür ve bu ülke halkının inkılap anlayışını savunmuştur” dedi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, strajik açıdan İran’ın bölgede özel bir konuma sahip olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasındaki işbirliğinin eskisinden daha çok artırılması gerektiğini kaydetti.

Terörizmle bir küresel sorun olarak mücadele konusuda iki ülke işbirliğinin büyük önem arzettiğini belirten Ruhani, şiddet ve aşırıcılıkla mücadelede İran’ın kararlı olduğunu söyleyerek, bütün ülkelerin terörizmle ciddi bir mücadele başlatmak için gayret etmleri gerektiğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı