DÜNYAİranSon Dakika

İran cumhurbaşkanı: İran ve Amerika’nın sorunları el sıkışmakla çözülemez

İran ve Amerika arasındaki sorunların el sıkışmakla çözülemeyeceğini ifade eden İran Cumhurbaşkanı, İran halkı Amerika’nın düşmanca politikalarından şikayetçi olduğunu söyledi.

BM Genel Kurul Toplantısı’na katılmak için New York’ta bulunan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD ve uluslararası medyanın üst düzey yöneticileri ile bir araya geldi.

Söz konusu görüşmenin bir bölümünde Obama’nın Ruhani ile görüşmek istediğine karşın İran Cumhurbaşkanı bu konuya yaklaşmamsı ve de Obama ile el sıkışmaya hazır olup olmadığı sorusuna Hasan Ruhani, el sıkışmakla sorunlar çözülemeyeceğini, İran ve Amerika arasında her şey yola çıktığını düşünenlere karşın bazıları da bu iki ülke arasında hiçbir zaman ilişki kurulamacağı düşünenler olduğunu, olaya olumlu veya olumksuz gözle bakmakla hiçkimsenin menfaatine olmadığını söyledi. Ruhani, geleceğe ve ortak menfaate bakmak gerektiğini konuşmasına ekledi.

Her iki tarafın birbirlerini tanımaktaki medyanın önemli etkisini anlatan İran Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanlığı seçimleri döneminde de söylediği gibi, başında olduğu hükümetin amacı gerginlikler düzeyini düşürmek olduğunu ifade etti.

İran’da “ABD’ye Ölüm” sloganı ile ilgili sorusuna Ruhani, Amerikan halkıyla düşman olmayan İran milleti bu ülke yöneticilerinin Ortadoğu politikalarına karşı olduğu dolaysıyla bu slogan dile getirildini ve genel olarak Amerika’nın bölgedeki düşmanca politikalarına şikayetçi olduğunu söyledi.

Ruhani, kendisi ve Obama arasında muhtemelen bir görüşme yapılıp yapılmayacağıı sorusuna da, “El sıkışmak yerinde gelecek için meseleleri nasıl çözmemiz gerektiğine bakmalıyız. Ben ve Obama zaman zaman mektuplaşıyoruz. Bu ise olağan bir mesaj aktarma çeşididir. Fakat, önemli olan, geleceğe bakmak ve engelleri kaldırmaktır. Bu da bir günde yapılacak bir iş olmadığı gibi tedbir almak ve yapıcı eylemde bulunmakla gerçekleşebilecektir”diye konuştu.

“Bir gün İran ve ABD dışişleri bakanları arasında görüşme yapılcağını hiç kimsenin aklının ucuna geçmeyecekti”diye ifade kullanan İran Cumhurbaşkanı, uzun mesafeler mevcut olmasına rağmen son iki yılda ileriye dönük adımlar atıldığını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı