DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

İran cumhurbaşkanı: Yaptırımlar iki taraflı bir kılıçtır

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Amerikalı “PBS” kanalına verdiği röportajda “Eğer 5+1 gerçekler ve İran halkının haklarını kabul ederse şartlar hızla değişir” dedi.

BM 69. Genel Kurul Toplantısına katılmak üzere halen New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün akşamüstü “PBS” kanalına verdiği röportajda “Eğer 5+1 Grubu gerçekler ve İran halkının haklarını kabul ederse şartlar hızla değişir” diye vurguladı.

“Charlie Rose”un programına katılan Cumhurbaşkanı Ruhani, İran-ABD ilişkileriyle ilgili bir soru üzerine “Son 30 küsur yılda İran’la ABD arasında bir hayli “gerginlik” ve “düşmanlık” yaşandıysa da, bu sorunların nihayet bir gün giderilmesi gerekiyor. Ben İran’la ABD arasında ilelebet böyle bir gerginlik ve düşmanlığın olması gerektiğine inanmıyorum. Bu iki ülke halklarının lehine değil” şeklinde konuştu.

Ruhani daha sonra, İran karşıtı yaptırımlardan söz ederken, bu gayri meşru yaptırımlardan dolayı İran halkının maruz kaldığı baskıya değinerek “Ama bu baskıdan karşı taraf da etkileniyordur. Zira yaptırımlar iki taraflı bir kılıca benzer. Hem yaptrımı uygulıyan ve hem ona maruz kalan için acıdır” diye vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı