DÜNYAİranORTADOĞUTEKNOLOJİ

FOTO-İran Devrim Muhafızlarının Geliştirilmiş Silahlı Robotunun Örneği Sergilendi

Devrim Muhafızları tarafından üretilen askeri robotlar son eklenen yeni özellikleriyle tanıtımı yapıldı.

İran İslam Cumhuriyeti Devrim Muhafızları 2015 Şubat ayında Peygamber-i Âzam (s.a.a) tatbikatında ilk defa Devrim Muhafızları tarafından üretilen askeri robotları sergilemişti.

O dönemde Devrim Muhafızları tarafından 5 kilometre menzilli termal ve teknik kameralara sahip tespit robotu ve aynı zamanda 5 kilometre mesafeden hedefi yok edebilecek kapasitedeki bir robot sergilenmişti. Şimdi bu robotların sergilenmesinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesiyle birlikte, bu robotların yeni resimleri İran televizyon kanallarında yayınlandı.

Dün yayınlanan bu robotların resimleri, Devrim Muhafızları kara kuvvetlerinin bu robotlarda bazı değişiklikler yaptığını ve bu robotları daha da geliştirdiğini gösteriyor.


Bu robotların kapasitesini arttırmak için eklenen yeniliklerin arasında, gece görüşüne sahip termal kamera donanımından bahsedilebilir. Bu donanım robotun silah sistemi ile aynı eksendedir ve robotları yönlendirenler çok rahat bir şekilde bu robotları gece ve karanlıkta yönlendirebileceklerdir.

Robotlarda yapılan bir diğer değişiklikte kum tekerlekleridir. Yüksek ihtimalle bu değişiklik robotların engebeli arazilerde daha güvenli hareket etmeleri için yapılmıştır.

Robotların bedeninde de bazı değişiklikler yapılmıştır ama bu değişikliklerin neden yapıldığı belli değildir.

 

Devrim Muhafızlarının geliştirilmiş robotlarının özellikleri

Bu silahlı robotlar savaşta düşman ile yaşanan çatışmalar için üretilmiştir ve bu robotlar; çölde, yüksek arazilerde, karlı bölgelerde ve kum tepelerinde rahatlıkla hareket edebilmektedir.

Tamamen Devrim Muhafızları tarafından üretilen bu robotlar 2 kilometre menzillidir ve gece görüşüne sahip termal kameralar ve diğer kameralar kullanılarak, bu robotlardan gece ve gündüz yararlanılabilmekte ve yine bu robotlar rahatlıkla kontrol edilip, yönlendirilmektedir.

Geliştirilmiş robotlarda önemli olan diğer bir husus ise, bu robotu tasarlayanlar, bu robotların uzaktan kontrol edilmesini dikkate alarak, robotlar için akıllı bir sistem üretmişlerdir ve robotu yönlendiren kişi ve robot arasındaki irtibatın kesilmesi halinde bu akıllı sistem aktif olacak ve robotlar kendi başlarına görevlendirildikleri bölgelere yönlenecektir.

Bu robotlar belirlenen hedef ile çatışmada Pkm 7.62 makinalı tüfeklerinden yararlanmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı