DÜNYAİran

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı: İstanbul zirvesine katılmayabiliriz

İran Dışişleri Bakanı Asya ve Okyanusya Bölgelerinden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Rahimpur bir radyo kanalına verdiği demeçte, Suudiler’in İran’a karşı yürüttüğü hasmane tutumunun devam etmesi halinde Nisan ayında İstanbul’da düzenlenmesi ön görülen İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Zirvesi’ne katılmayacaklarını açıkladı.

Rahimpur yaptığı açıklamad, “Geçtiğimiz günlerde İstanbul zirvesinin uzmanlar oturumu Cidde’de düzenlendi ama bu toplantıya katılmak isteyen İranlı diplomatlara vize verilmedi. Adı geçen uzmanlar toplantısında İstanbul zirvesinin sonuç bildirgesi için hazırlanan ön metinde İran’a karşı 3 madde yer almakta” dedi.

İranlı diplomat sözlerinin devamında ise İran’a karşı bu üç maddenin sonuç bildirgesinden çıkarılmaması halinde Nisan ayında İstanbul zirvesine katılmayabileceklerini belirtti.

İslam İşbirliği Teşkilatı 13’üncü Zirvesi 10-15 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek. Bu toplantıda, başta Suriye ve Irak olmak üzere Ortadoğu’daki gelişmelerin masaya yatırılacak. Zirveye, İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi tüm ülkelerin hükümet ya da devlet başkanlarının katılması öngörülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı