DÜNYAİran

İran dışişleri bakanı bölgedeki bazı komşulara tepki gösterdi

Bölgedeki aşırılığın tehlikesini anlatan İran Dışişleri Bakanı, dünyanın büyük bir güvenlik sorunuyla karşı karşıya kaldığını bildirerek, bölgedeki bazı komşulara tepki gösterdi.

Bugün İçişleri Bakanlığı’nda düzenlenen Valiler ve Büyükelçiler toplantısında konuşma yapan İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bugün bölgede sınır tanımayan aşırılıkla karşı karşya kalındığını ifade ederek, bu durumu uluslararası alanda uygulanan yanlış politikalara bağladı.

Zarif, İslam adına bölgede bulunan grupların gençlerin düşüncelerine ve inançlarına girerek onları etki altına bıraktıklarını, görüntüleri yayınlanan intihar eylemleri ve insanları katletme girişimlerin ise hiçbir mantığa uymadığı gibi, bu gibi eylemlerin bölgede gün gittikçe arttığına dikkat çekti.

Aşırılığı tehlike değil bir kazanım kartı olarak gören bazı komşulara tepki gösteren İran Dışişleri Bakanı, bu durumun bazı komşular nezdinde netleşmediği takdirde bölgede tekfiri grupların varlığına şahit olunacağını konuşmasına ekledi.

Konuşmasının bir bölümünde nükleer anlaşma (Kapsamlı Ortak Eylem Planı) sonrasına işaret eden Dışişleri Bakanı Zarif, nüfuz konusunda İslam İnkılabı Rehberi’nin beyanatlarına atıfta bulunarak, KOEP dolaysıyla meydana gelen fırsatları değerlendirilerek düşmana meydan vermemek gerektiğini belirtti.

Zarif, “Kapsamlı Ortak Eylem Planı” sonrası için program yapılmadığı takdirde ülkenin ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalınacağını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı, nükleer anlaşma sonrasında heyecana kapılan bölgedeki Amerikalı teröristler ve Siyonist rejimin, nükleer anlaşmanın hayata geçmesine mani olmak istediklerini hatırlattı.

Zarif, “Kapsamlı Ortak Eylem Planı”nın icrası ve nüfuza karşı için ülkenin tüm kesimlerini milli birlik ve beraberliğe çağırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı