DÜNYAİNSAN HAKLARIİranSuriye

İran dışişleri bakanı: Suriye’ye saldırı, krizi ve aşırıcılığı şiddetlendirir

İran Dışişleri Bakanı, Suriye’ye karşı askeri girişimin bölgede kriz ortamı ve aşırıcı eylemlerin şiddet kazanmasına yol açacağı uyarısında bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif dün Malezyalı meslektaşı Anife’yle bulunduğu telefon temasında, İslami İran’ın kimyasal silahların en büyük kurbanı durumunda olduğunu belirterek “Kimyasal silaha başvurmanın hiçbir açıklaması olamaz. Zira tamamen yanlış ve kınanılacak bir girişimdir” dedi.

Zarif daha sonra, Suriye’de kimyasal silah kullanılmasını kınayarak, bu ülkeyle ilgili krizin siyasi çözüm ve görüşme yoluyla giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Dışişleri Bakanı Zarif ayrıca, Suriye’ye karşı dışarıdan askeri müdahale yapılmasının bölgede kriz, istikrarsızlık, terör ve aşırıcılık ortamlarının daha fazla şiddet kazanmasına yol açacağını dile getirerek “Suriye halkı ve Hükümetine karşı her tür askeri girişim yanlıştır” diye konuştu.

Malezya Dışişleri Bakanı Anife de bu görüşmede, Ortadoğu’nun halen çok hassas şartlar içerisinde bulunduğunu belirterek “Malezya bölgede yaşanan bu durumdan kaygı duyuyor ve bunun için de bugüne kadar mevcut gerginliğin hafifleşmesi yolunda tüm kapasitelerini kullanmaya çalıştı ve çalışmakta” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı