DÜNYAİNSAN HAKLARIIrakİranSuriye

İran dışişleri bakanı: Tekfirciler ve radikaller tüm bölge için tehlikelidir

İran İslam cumhuriyeti dışişleri bakanı bölgede radikalizm reklamlarına işaretle, tekfirciler ve radikallerin tüm bölge için tehlikeli olduklarını belirtti.

Irak’ı ziyaret eden İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif dün akşam Irak Milli Koalisyon grubu üyeleri ve başkanı İbrahim Caferi ile görüşmesinde bölgede radikalizmin yaygınlaştırılmak istenmesine işaretle tekfirciler ve radikal grupların tüm bölge için tehdit sayıldıklarını belirtti.

Yapılan görüşmede Amerika’nın Suriye’ye askeri saldırı gerçekleştirmek için kimyasal saldırı konusunu bahane etmesine işaret eden Zarif, daha önce Saddam tarafından İran’a kimyasal silah kullanılmasına sessiz kalanların, günümüzde kimin kimyasal silah kullanması konusunda kendilerini sorumlu hissetmemeleri gerektiğini söyledi.

İran dışişleri bakanı Suriye’de amansız savaşın İslam dünyasının utanmasına sebep olduğuna, tüm tarafların müzakere masasına oturmaları gerektiğine işaretle, ” Biz kendi payımıza, bizimle bağlantısı olan her tarafı müzakere masasına gitmeye teşvik ettik fakat savaş yanlısı devletler, kendi yandaşlarını müzakereden uzaklaştırdılar” dedi.

Yapılan görüşmede İbrahim Caferi de Suriye’nin çok geniş çaplı bir saldırı tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna işaretle fakat şimdiye kadar hiçbir kuruluşun Suriye’de kimin kimyasal silah kullandığına değinmediğini, Suriye’nin ise askeri saldırıya maruz kaldığını ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı