DÜNYAİNSAN HAKLARIİranMEDYA ANALİZSon Dakika

İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı: ABD ve Avrupa savaş kışkırtıcılarının tuzağına düşmesinler

İran Dışişleri Bakanlığı Avrupa-Amerika İşleri Yardımcısı, nükleer konuyu çözüme kavuşturmanın İran’ın asıl önceliği olduğunu vurguladı.

İran’ı ziyarete gelen İtalya’nın eski Dışişleri Bakanı Masimo D’Alema, dün Dışişleri Bakanlığı Avrupa-Amerika İşleri Yardımcısı Mecid Tahtravançi’yle görüşmesinde yaptığı konuşmada, İran’ın Ortadoğu’da oynadığı eksen role değinerek “İran Ortadoğu’da, Avrupa’nın önemli ve stratejik ortağı olabilir” dedi.

D’Alema daha sonra Avrupa’nın, İran’ın nükleer konusunun çözüme kavuşturulmasını istediğini belirterek “İran’ın stratejik ve özellikle de eksen rolünden dolayı Avrupa, bu nükleer konusuna bir an önce bir çözüm bulunmasını istiyor” diye vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı Avrupa-Amerika İşleri Yardımcısı Tahtrevançi de yaptığı konuşmada, nükleer konunun çözümlendirilmesinin İran’ın asıl önceliği olduğunun altını çizerek “ABD’yle Avrupa’nın savaş kışkırtıcılarının tuzağına düşmemek için çok dikkatli olmaları gerek. Zira nükleer müzakereleri yolundan saptırmak isteyenler var” diye uyarıda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı