DÜNYAHABERLERSon Dakika

İran Dışişleri Bakanı Zarif: İran ve Venezuela iş birliği Amerika’yı alakadar etmez

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran İslam Cumhuriyeti ve Venezuela arasındaki savunma iş birliği Amerika’yı ilgilendirmediğini belirtti.

FHA- Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif Tahran ve Karakas arasında savunma iş birliği Amerika’yı ilgilendirmediğini, bu iş birliği tamamen yasal olduğunu, Venezuela yönetimi istediği yerden askeri teçhizat ve silah satın alma hakkına sahip olduğunu vurguladı.

Zarif ayrıca Venezuela’nın en büyük petrol rafineriine düzenlenen saldırıdan sonra Tahran yönetiminin Karakas yönetimi ile petrol alanında iş birliğini sürdürmekten korkup korkmadığı ile ilgili bir soruya verdiği cevapta, bu iş birliği kesinlikle artarak devam edeceğini belirtti.

Venezuela’nın Telesur kanalına mülakat veren Dışişleri Bakanı Zarif, Amerika’nın İran ve Venezuela işleri özel temsilcisi Eliott Abrams’ın “Amerika İran’dan Venezuela’ya füze intikaline müsaade etmez” yönündeki açıklamasına gösterdiği tepkide, İran ve Venezuela arasındaki savunma iş birliği tamamen yasal olduğunu, Amerika BM güvenlik konseyinde bunu engellemeye çalıştığını, ancak başarılı olamadığını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı