DÜNYAHABERLER

İran Dışişleri Fransa Maslahatgüzarını çağırdı

İran Dışişleri Bakanlığı, Fransız yetkililerin İslam Peygamberi’ne -s- hakaret içeren çirkin karikatürlerin yayımlanmasına destek verme üzerinde ısrarını sürdürmeleri üzerine Fransa’nın Tahran maslahatgüzarını çağırdı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Fransız yetkililerin İslam Peygamberi’ne -s- hakaret içeren çirkin karikatürlerin yayımlanmasına destek verme üzerinde ısrarını sürdürmeleri üzerine Fransa’nın Tahran büyükelçisinin yokluğunda, bu ülkenin geçici maslahatgüzarını çağırdığı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Masası Başkanı Yardımcısı, Fransız maslahatgüzara Fransız yetkililerin milyonlarca Müslümanın duygularını inciten kabul edilemez hareketlerini kınadıklarını belirterek, İslam Peygamberi’ne -s- her türlü hakaret ve saygısızlık hangi makam veya yetkili tarafından olursa olsun asla kabul edilemez olduğunu söyledi.

İranlı diplomat, Fransız yetkililerin İslam adına şiddet uygulayan radikal kesimlere karşı akılsızca tepkisi sadece radikalizmi ve sapkın eğilimleri geliştirmeye zemin oluşturduğunu ve İslam dini gibi barış ve adalet temelli bir din ile bağdaşmadığını vurguladı.

Fransa’nın Tahran maslahatgüzarı İran İslam Cumhuriyeti’nin itirazını Paris yönetimine bildireceğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı