DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

İran gazında öncelik gazın komşu ülkelere ihracatıdır

İran ticaret odası Başkan yardımcısı Pedram Sultani , İran gazında önceliğin gazın komşu ülkelere ihraç edilmesi olduğunu bildirdi.

Tahran’da yayınlanan Şark gazetesinin bugünkü sayısına bir demeç veren Sultani, İran’ın güney bölgelerinde gaz alanlarından sağlanan ilerlemeler ve İran’ın gaza olan iç ihtiyacının temin edilmesi ardından İran’ın artık kendi komşu devletleriyle de gaz ticaretini geliştirebileceğini ve bu konuda her hangi bir sıkıntının olmadığını bildirdi.
İran’ın gaz ihracatında en önemli piyasasının komşu ülkeler piyasası olduğunu, zira bunun kısa gaz boru hatları ile gerçekleşmesinin mümkün olduğunu belirten Sultani, İran’ın Afganistan’a da gaz ihracatı meselesine temasla, halı hazırda Afganistan yakıtının İran, Türkmenistan veya Kazakistan transit yoluyla temin edildiğini ve dolayısıyla Afganistan’ın İran gazını temin etmesi durumunun devam edeceğini söyledi.
İran ticaret odası başkan yardımcısı Pedram Sultani ayrıca İran’dan Türkiye’ye ve oradan da Avrupa ülkelerine gaz ihracatının da çok önemli bir proje olduğunu bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı