DÜNYAHABERLERIrakİran

İran herhangi bir ülkenin toprak bütünlüğüne zarar gelmesini istemez

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Danışmanı ve eski İstihbarat Bakanı Ali Yunusi: “Bazı bölge ülkeleri, terörizmi destekleyen ve atom bombasına sahip işgalci siyonist rejiminden endişe duymaları gerekirken, neden iran’da istikrarsızlık yok, neden İran’da istikrar ve emniyet var ve neden İran bölge ülkelerine yardımda bulunuyor kaygılarını taşımaktadırlar?!” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin bölgede ki fitne ateşinin sönmesi için ortaya koyduğu gayreti farklı bir algı ile yansıtmaya çalışan güçlerin bir takım ifadeleri kendisine isnat ettiği İran Cumhurbaşkanı Danışmanı Ali Yunusi: “İran’ın, hiçbir şekilde başka devletlerin özelikle de Irak’ın ve diğer bölge devletlerinin toprak bütünlüğüne zarar verecek girişimleri olmamıştır.”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Danışmanı ve eski İstihbarat Bakanı Ali Yunusi:”İran’ın, hiç bir şekilde başka devletlerin özeliklede Irak’ın ve diğer bölge devletlerinin toprak bütünlüğüne zarar verecek girişimleri olmamıştır.

El Alem televizyonunun ‘’Ben ve Tahran” isimli programına konuk olan, Hüccet’ül İslam ve’l Müslimin Ali Yunusi, “İran’ın hiç bir zaman başkalarının topraklarında gözü olmadığı gibi, savaş isteyen bir ülke de olmamıştır. Bu gün İran, savaş ve genişleme peşinde değildir. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi eğer bize karşı bir tehdit olursa, var güçümüzle savunma yaparız. Biz bölge ülkelerinin bağımsızlıklarına ve toprak bütünlüğüne saygı duyuyoruz. Hiç bir zaman başka ülkelerin iç işlerine müdahale etme düşüncesinde olmadık.” şeklinde konuştu.

Moderatörün, İran bazı bölge ülkelerine özelikle de Irak’a yardımda bulunması dış basında İran’ın bu ülkelere nufüz etmeye çalışıyor şeklinde yorumlaması sorusu üzerine şu şeklide cevap verdi:

“Bu İsrail’in İran korkusundan kaynaklanan propagandalardır. Bazı bölge ülkeleri, terörizmi destekleyen ve atom bombasına sahip işgalci siyonist rejiminden endişe duymaları gerekirken, neden iran’da istikrarsızlık yok, neden İran’da istikrar ve emniyet var ve neden İran bölge ülkelerine yardımda bulunuyor kaygılarını taşımaktadırlar?!”

Cumhurbaşkanı Danışmanı Ali Yunusi: “Biz bölgede savaş dayatılan tek ülkeyiz ve bugün bizden kaygı duyanlar o gün el birliğiyle Saddam’a yardımda bulunmuşlardı. Allah’ın yardımıyla İran o şerri deft etti ve savaşı kendi lehine çevirdi.”

Özelikle son zamanlarda İran ve Irak arasında ki samimi ilişki ve ortak birliktelik sorusu üzerine de şu cevabı verdi: “Bizim sadece Irak’la birlikteliğimiz yok, aynı şekilde Afganistan’la, Azerbaycan’la ve bir çok körfez ülkeleriyle de, kültürel ve tarihi birlikteliğimiz vardır. Bu ülkelerin birbirleriyle yakınlaşması ve birlikte hareket etmeleri durumunda yabancı ülkelerin bölgede ki etkilerinin kırılacağına inanıyoruz. Bu birlekteliği istemek başka ülkelerin toprağında gözümüz vardır anlamına gelmez.

Hüccet’ul İslam ve’l Müslimin Yunusi: Şunu söylemek istiyorum, bazı bölge ülkeleri, tarihte İran coğrafyasında hüküm sürmüş, Hakhameneşiler, Sasaniler ve Eşkaniler imparatorluklarının birer paçası olabilirler, ancak bu gün ne Osmanlı İmparatorluğu geri getirilebilir ne Arap İmparatorluğu ve ne de İran mparatorlukları. Bu gün geçmiş imparatorlukların yerine şunu yapabiliriz, o imparatorlukların birer parçaları olan ülkeler, kültürel, tarihi, okonomik ve siyasi olarak birlikte hareket edebilirler.

Ali Yunusi sözlerine şöyle devam etti: “Bu gün İran ve Irak, kültürel, mezhebi ve dini açıdan en fazla birbirlerine yakın olan iki ülkedir. Azerbaycan, Körfez ülkeleri, Orta Asya, Afganistan ve Tacikistan gibi ülkeler ortak kültürel ve tarihi bağlara sahipdir. Bu bağlardan istifade edilerek bölge ülkelerinin kalkınmasını sağlayabilir ve yabancı düşmanlara karşı vahdet oluşturabilirler.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı