HABERLERDÜNYA

İran içişleri bakanı: İsyanların Mahsa Amini adlı kızın ölümüyle ilgisi yok

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, isyanların Mahsa Amini adlı kızın ölümüyle ilgisi olmadığını söyledi.

Cuma gecesi televizyonda yayınlanan özel bir programda konuşan Vahidi, sorunun ayaktakımıcılar tarafından kaosu kıvılcımı çıkarmak ve ülke çapında ortalığı karıştırmak için istismar edildiğini söyledi.

Kuzeybatıdaki Saqez kentinden bir Kürt kızı olan Amini, yoğun tıbbi bakım ve canlandırma çabalarına rağmen Cuma günü hastanede öldü. Üç gün komada kaldıktan sonra öldü.

İranlı yetkililerin Amini’nin ölümünü çevreleyen koşullara ilişkin açıklamalarına rağmen, şiddetli sokak protestoları patlak verdi ve güvenlik görevlilerine yönelik saldırılara ve kamu malına ve kutsal yerlere yönelik vandalizm eylemlerine yol açtı.

“Bu toplantılarda sabotaj eylemleri gerçekleştiren ve farklı alanlarda bulunarak kamu malını ateşe veren örgütlü gruplar var. Amini Hanım’ın meselesinin hiç peşinde değiller ve bu bahaneyle ayaklanmaya başladılar” dedi.

İçişleri bakanı, “Bu tür ayaklanmaların meselesi Amini ile hiç alakalı değil ve bazı insanlar bu konuyu ülkede kargaşa çıkarmak için bir bahane olarak kullandı” dedi.

Bakan ayrıca, 22 yaşındaki kızın kafasına aldığı bir darbe nedeniyle öldüğü iddialarını da reddetti ve adli tıbbın hiç dövülmediğini gösterdiğini söyledi.

Başlangıçta, memurların Amini’nin kafasına copla vurulduğuna dair haberler vardı. Polis,Amini’nin kötü muamele gördüğünü reddetti ve “ani kalp yetmezliği” yaşadığını söyledi.

Başkan Ebrahim Raisi, Amini ölümünü araştırmak için Vahidi’yi görevlendirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı