DÜNYAİran

İran ile nükleer müzakereler devam ediyor

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Abbas Arakçi, görüşmeleri hızlandırmak için müzakerelerin yönteminde yenilik ve değişim peşinde olduklarını söyledi.

İran devlet televizyonuna konuşan Arakçi, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman ve Avrupa Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Helga Schmidt ile dün yapılan görüşmeleri “olumlu ve ciddi” olarak değerlendirdi.

Müzakerelerde detayların konuşulduğunu belirten Arakçi, “Varılacak nihai anlaşmada genel konular ve detaylar birbirinden ayrılmamalıdır” dedi.

İran ve ABD heyetleri arasında İsviçre’nin Cenevre kentinde dün başlayan İran’ın nükleer programına ilişkin dışişleri bakan yardımcıları düzeyindeki müzakereler bugün de devam edecek. Yarın ise İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ve ABD’li mevkidaşı John Kerry bir araya gelecek. İki bakanın görüşmesinden sonra da BM Güvenlik Konseyi üyesi ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin ile Almanya’dan oluşan 5+1 ülkeleri ile İran arasında bir görüşme öngörülüyor.

5+1 grubu ve İran arasında yürütülen müzakerelerde nihai anlaşmaya varılamamış, müzakereler 1 Temmuz 2015’e kadar uzatılmıştı. Nükleer görüşmelerin son toplantısı İran, İngiltere, Fransa ve Almanya dışişleri bakan yardımcılarının katılımıyla 29 Ocak’ta İstanbul’da düzenlenmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı