DÜNYAIrakİranSon Dakika

İran, Irak halkının yanında terör ve radikalizmle mücadele edecektir

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, İran İslam Cumhuriyeti’nin, Irak’ta radikalizm ve şiddetin tehlikesini hissettiği ilk anda Irak halkının yanında yer aldığını ve bundan sonra da Irak’ta terör ve radikalizm belasına karşı Irak halkının yanında olmayı sürdüreceğini söyledi.

Zarif, dün akşam Irak dışişleri bakanı İbrahim Caferi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İran’ın bütün bölge ülkeleri ile kardeşçe ve sağlıklı ilişkiler içinde olmak istediğini ve bölgedeki mevcut tehditlerin de ‘toplu tehditler’ olduğuna inandığını söyledi.

Zarif, sonunda bölgedeki bazı ülkelerin de tekfirci ve şiddet yanlısı grupların bölgenin tamamı için tehdit unsuru oldukları sonucuna vardıklarını belirterek, bu ülkelerin yeni stratejileriyle ‘uygulama’da bu tehdide karşı koymaları umudunu dile getirdi.

İran dışişleri bakanı, bugün dünyanın, Irak’ta terör ve şiddetle mücadelede Irak halkının yardımına ilk koşanın İran İslam Cumhuriyeti olduğu gerçeğini gördüğünü belirtirken, bu tehdide karşı ortak hareket edilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Sözkonusu basın toplantısında Irak dışişleri bakanı İbrahim Caferi de, Irak’ın bölgede IŞİD ile mücadele konusunda İran’la daha fazla işbirliği yapılmasından yana olduklarını söyledi.

İbrahim Caferi, İran’ın tehlikelere karşı Irak’a yardım ve desteğine teşekkür ederken; Irak’ın bugün istisnai bir süreçten geçtiğini belirterek, Irak’ta bütün her kesimin IŞİD aleyhinde bir araya geldiğini ve dini mercilerin de halkın fırkacılıkla mücadelesinde önemli çaba gösterdiklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı