DÜNYAİranSon Dakika

İran: Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasını istiyoruz

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum’la görüşen İran’ın Bağdat Büyükelçisi Hasan Danayifer, Tahran’ın Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasını istediğini söyledi.

İran televizyonunun haberine göre İran’ın Bağdat Büyükelçisi Hasan Danayifer ile görüşen Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Tahran-Bağdat ilişkilerini de ‘özel’ diye niteledi.

Cumhurbaşkanı Fuad Masum, “Bizim İran’la ilişkilerimiz başka ülkelerin ilişkileriyle kıyaslanamaz” dedi.

İran’ın terörle mücadele konusunda yaptığı yardımlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Masum, görüşmede güvenlik alanındaki işbirliğinin genişletilmesi konusunu ele aldıklarını açıkladı.

İran’ın Bağdat Büyükelçisi Hasan Danayifer de “Biz Irak’ın toprak bütünlüğünün korunmasını istiyoruz ve Irak’ın kendi sorununu kendisinin çözebileceğine inanıyoruz” dedi.

Irak halkı ile ordusunun terörle mücadele edebilecek güçte olduğunu belirten Danayifer, Irak’ın yabancı kara gücüne ihtiyacının olmadığını söyledi.

Bölgeden veya bölge dışından yabancı askerlerin Irak’a girmesinin Irak’taki güvenlik sorunlarını daha da karmaşık hale getireceğini savunan Danayifer, bunun da Irak’ın ve bölgenin yararına olmadığını söyledi.

Hasan Danayifer, Tahran’ın Irak’ın toprak bütünlüğünü ve güvenliğini desteklediğini belirterek Irak’a terörle mücadelede her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı