DÜNYAİNSAN HAKLARIİranMEDYA ANALİZ

İran işin yokuşa sürülmesi halinde Cenevre anlaşmasını askıya alabilir

İran dışişleri bakanı Muhammed Cevad Zarif, ‘ortak girişim programı’ olarak isimlendirdiği Cenevre anlaşmasını savunarak, siyonist İsrail başbakanının bu anlaşmayı İran için asrın belgesi olarak nitelendirmesine dikkat çekti.

Zarif, dün gece İran Uluslar arası Haber Kanalı’nda 2.5 saat adlı programda yaptığı açıklamada; İran ve 5+1 grubu arasında Cenevre’de yapılan müzakere sürecinin zor ve sorunlu geçtiğine temas ederek, imzalanan sözkonusu anlaşmayı, ‘Ortak girişim programı’ niteledi ve “Şimdiden düşmanlar ve muhalifler sözkonusu programın yürürlüğe girmesini engellemek için çaba içinde girmiş ve bunu baltalamaya çalışıyorlar” dedi.

İran dışişleri bakanı, nükleer alanda bütün başarıların, İslam inkılabı rehberi, cumhurbaşkanı, İran meclisi ve İran halkının desteği sonucunda gerçekleştiğini belirterek; bundan dolayı, milli düzeyde bunun uygulamaya girmesi için çaba göstermek gerektiğini dile getirdi.

Düşmanların sözkonusu programın yürürlüğe girmesini önlemek için çaba içinde olduklarını belirterek Zarif, İran halkının yaptırımlardan kaynaklanan zalimce iktisadi baskılara ve zorluklara çok iyi bir şekilde direndiğini belirterek, bunun yetkililere milletin çıkarları karşısında izzet verdiğini söyledi.

İran dışişleri bakanı, bugün zamanın İran milletinin çıkarları için sözkonusu belgenin yürürlüğe geçirilmesinin korunmasında olduğunu belirterek; siyonist İsrail rejimi başbakanı Netanyahu’nun bu belgeyi İran için asrın belgesi ve İsrail için kötü bir belge olarak nitelediğini hatırlattı.

İslami İran dışişleri bakanı, sözkonusu ‘ortak girişim belgesi’nin süresinin 6 ay için dikkate alındığını belirtirken, İran’ın nükleer enerji hakkına sahip olduğunu ve İran’ın gücünü hiçbir zaman kitle imha silahlarından elde etmediğini söyledi.

İran dışişleri bakanı, özellikle Siyonist rejim olmak üzere ‘İranofobi’yi planlayanların aslında sözkonusu projelerinin yenilgiye uğradığının farkında olduklarını belirterek; dünyanın İran’a gerçeklerle baktığını çünkü İran halkının nükleer silah peşinde olmadığını aksine İran’ın karşılıklı saygı hedefinde olduğunu gördüğünü söyledi.

Zarif, Amerika ve İsrail’i içi boş güçler olarak nitelerken, İran İslam cumhuriyetinin istediği anda karşı tarafın işi yokuşa sürmesi halinde Cenevre anlaşmasını kenara koyma kararı alabileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı