HABERLERİranORTADOĞU

İran istihbarat bakanı: Arabistan’ın teröristlerin mali açıdan asıl hamisidir

İran istihbarat bakanı Mahmud Alevi, dün gece İran’ın güneydoğusunda yer alan Çabehar kentinde bir terör şebekesinin çökertildiğini söyledi.
İRNA’nın haberine göre, Mahmud Alevi, meçhul askerlerin operasyonunda Çabehar’da terör şebekesi üyelerinden iki kişinin öldürüldüğünü ve 5 teröristin de yakalandığını söyledi. İran istihbarat bakanı, ayrıca sözkonusu operasyonda  meçhul askerlerden birinin de şehit olduğunu söyledi.
Alevi, dün açıklamasında ayrıca İran’ın batısında yer alan Kürdistan eyaletinde de bir terör şebekesinin belirlendiği ve imha edildiğini söyledi.
İran istihbarat bakanı, Arabistan’ın terör örgütlerinin  mali hamisi olduğunu belirterek, Arabistan’ın İran’da terörist saldırılar düzenlemek için komşu ülkelerden çok sayıda  işbirlikçi tuttuğunu söyledi. Alevi, Çabehar’da tutuklanan 5 teröristten ikisinin komşu ülkelerden birinin vatandaşı olduğunu söyledi. Bilindiği gibi  geçen hafta çarşamba günü İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen ve 17 kişinin şehit ve  onlarcasının yaralandığı çifte saldırıyı terör örgütü IŞİD  üstlenmişti. IŞİD son yıllarda açık bir şekilde başta Amerika olmak üzere  Arabistan gibi bölgedeki müttefiklerinin desteğinde bulunuyor ve bu terör örgütü Irak ve Suriye’de sayısız cinayetler işlemiş bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı