DÜNYAİran

İran Lübnan ordusunu silahlandırıyor, füzeler yolda

İran Ulusal Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Şamhani, Lübnan ve Suriye ziyaretleri kapsamında Lübnan’da yaptığı görüşmelerde, İran’ın Lübnan ordusuna askeri yardım yapacağını ve bu yardımın karşılıksız olacağını söyledi.

Şamhani, temasları çerçevesinde Lübnan Başbakanı Tammam Salam ile başbakanlık sarayında görüştü.

Şamhani, görüşme sonrasında yapıtığı açıklamada, “İran devleti olarak Lübnan ordusuna terör örgütleri ile savaşmaları için askeri yardımlarda bulunacağız.” dedi.

İran’ın Lübnan ordusuna yapacağı hibenin miktarı ve niteliği konusunda açıklama yapmayan Şamhani, Lübnan Savunma Bakanı “Samir Mukbil”in Tahran ziyaretinde yardımın yapılacağını ve Lübnan ordusunun ihtiyacı olan silahların ele alınacağını söyledi.

Lübnan ordusunun terörizme karşı yürüttüğü savaşta İran’ın her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu belirten şamyhani, uluslararası kanunlar çerçevesinde yardımların yapılacağını söyledi.

Öte taraftan İran’ın yardımına karşı çıkan Suudi yanlısı guruplara karşı çıkan Lübnanlı yetkililer, İran’ın terörizmle mücadelede ön safta olduğunu, Batıyla her yerde görüşmler yaptığını, verilen yardımın hibe olduğunu ve Lübnan ordusunun da buna ihtiyaç duyduğunu söyleyerek yaygara çıkaranları kınadılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı