DÜNYA

İran Nükleer Anlaşma’da en son sınırlamayı da kaldırdı

İran İslam Cumhuriyeti, Nükleer Anlaşma kapsamındaki taahhütlerini askıya almanın beşinci ve en son adımını attıklarını duyurdu.

İran bu adımla bundan sonra Nükleer Anlaşma çerçevesinde her hangi bir sınırlamaya tabi olmayacaktır.

İRNA’nın haberine göre, İran İslam Cumhuriyetinin  aldığı kararla ilgili açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

‘İran İslam Cumhuriyeti, Nükleer Anlaşma çerçevesindeki taahhütlerini askıya almanın beşinci etabında, santrifüjlerin sayısındaki sınırlama olan son sınırlamayı da bir kenara bıraktığını duyurmaktadır. Bundan sonra İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer programı, operasyonel anlamda (zenginleştirme kapasitesi, zenginleştirme oranı, zenginleştirilmiş maddelerin miktarı ve araştırma ve geliştirme) açısından hiçbir sınırlamaya tabi olmayarak, İran’ın kendi teknik ihtiyaçları çerçevesinde sürdürülecektir. İran’ın UAEK ile iş birliği ise eskisi gibi devam edecek. Yaptırımların kaldırılması ve İran’ın Nükleer Anlaşma’dan çıkar sağlaması durumunda da İran Nükleer Anlaşma kapsamındaki taahhütlerine yeniden dönmeye hazırdır. İran Atom Enerjisi Kurumu, bu bağlamda Cumhurbaşkanı ile gerekli eylem ve hazırlıkları yapmakla yükümlüdür’.

Bilindiği gibi İran İslam Cumhuriyeti ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı ve yasadışı bir şekilde çıktığı tarihinin 1. yıldönümü olan 8 mayıs 2019 tarihinde nükleer anlaşma çerçevesinde bazı taahhütlerini askıya aldığını duyuran birinci adımını atmıştı./

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı