DÜNYAİNSAN HAKLARIİran

İran Nükleer Tesislerin Hiç Birinin Kaldırılmasını Kabul Etmemiştir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, İran İslam Cumhuriyetinin kendi nükleer tesislerinden hiç birinin imha edilmesi ve kaldırılmasını kabul etmediğini bildirdi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün (Çarşamba) CNN televizyonuna yaptığı demecinde, nükleer anlaşma çerçevesinde İran’a verilmiş imtiyazlar konusunda Barack Obama hükümetinin takip ettiği edebiyatın yanlış olduğunu bildirerek, Beyaz Saray verilmiş imtiyazın çok değersiz olduğunu belirtiyor ve bu imtiyazlar karşısında İran’ın yerine getirmesi gereken taahhütleri ise fazlasıyla abartıyor” dedi.

Gittiği Davos’ta CNN kanalının ulusal güvenlik alanı üst düzey muhabirinin sorularını cevaplandıran Zarif, Beyaz Saray’ın Cenevre anlaşmasını açıklamaya çalıştığı terminoloji ile İran ve 5+1 grubu ülkeleri arasında imzalanan anlaşma arasında temel bir farkın bulunduğunu söyledi.

Cenevre anlaşmasına aykırı bir edebiyat takınan Amerikan hükümetinin yanlış bir algılamaya sebep olduğunu belirten İran dışişleri bakanı, Beyaz Saray’ın Cenevre anlaşmasını İran’ın nükleer tesislerinin imhası ve toplatılması algılanmasına yol açacak şekilde tanımlamaya çalıştığını belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti 20 Ocak Pazartesi günü Cenevre anlaşmasının ilk adımı olarak Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansının UAEA uzmanları huzurunda Natanz reaktöründe %20′lik zenginleştirme işlemini durdurdu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı