DÜNYAİran

İran petrol bakanı: İran’ın petrol ihracatı kesintiye uğramayacak

İslami İran petrol bakanı Bijen Namdar Zengene, İran’ın şimdiki petrol üretim ve ihracatındaki artışın kesintiye uğramayacağını söyledi.

İRİB Haber kanalına göre, Zengene, İran’ın petrol üretim ve ihracat miktarının, İran’a yönelik yaptırımlardan önceki durumuna döneceğine temasla, Arabistan ve Rusya gibi petrol ihraç eden ülkeler teşkilatı OPEC üyesi ve OPEC üyesi olmayan ülkelerin ‘friz’ planının yürürlüğü üzerinde varılan anlaşmanın ise olumlu bir adım olduğunu söyledi.

İran petrol bakanı, bu girişimin petrol üretim miktarının korunması için olumlu olduğunu ama yeterli olmadığını belirterek arz ve üretimin iyi idare edilmesi halinde petrol fiyatlarında yeniden sebatlı döneme dönülebileceğini söyledi.

İran petrol bakanı, Rusya enerji bakanı Aleksandr Novak’ın, petrol piyasasının kendi haline bırakılması halinde petrol piyasalarının sebata dönmesi için 1.5 ila 2 yıl gibi zamana ihtiyaç olduğuna dair açıklamasına da temasla, eğer büyük petrol üreticilerinin işbirliği yapması halinde bu zamanın aksine 1 yıldan daha az bir zamanda gerçekleşebileceğini söyledi.

İran petrol bakanı, friz planı veya petrol üretiminin korunmasının yürürlüğünü petrol piyasalarında ortamın iyileşmesi için olumlu bir adım nitelerken bu adımın OPEC üyesi ve OPEC üyesi olmayan ülkeler tarafından desteklendiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı