DÜNYA

İran petrol rezerv miktarı bir milyar varil daha arttı

İran Milli Petrol Şirketi Yardımcısı Kerim Zübeydi, İran’ın petrol ve doğalgaz rezervi miktarına ilişkin yaptığı açıklamada, İran’ın petrol ve doğalgaz hacminde geçen yıla kıyasla 1 milyar civarında artış gözlendiğini belirtti.

Petrol ve doğalgazın nihai miktarının her yıl Petrol Bakanı ve Petrol Şirketi Genel Müdürü tarafından açıklandığını aktaran Zübeydi, “Ancak araştırmalarımıza göre geçen yıla kıyasla petrol ve doğalgaz miktarında bir milyar varil artış görüyoruz” diye açıkladı.

Yeni petrol ve doğalgaz sahalarının keşfedildiğini kaydeden Zübeydi, yeni statistiğin yakın bir tarihte Petrol Bakanı tarafından açıklanacağının altını çizdi.

British Petroleum geçen yıl bir rapor yayınlayarak İran’ın 2013 yılının sonuna kadar dünyanın en büyük doğalgaz rezervine sahp ülkesi olarak ilan etmişti. İran doğalgaz miktarı 200 milyar metreküp daha artarak 33.8 trilyon dolara ulaştı ve böylece Rusya’yı geride bıraktı.

İran’dan sonra Rusya 31.3 , Katar ve Türkmenistan 17.5 ve ABD 9.3 trilyon metreküp ile dünyanın en büyük doğalgaz rezervine sahip ülkeleri arasında yer alıyor.

British Petroleum en son raporunda ise İran’ın petrol rezervi hacminin 157 milyon varil daha arttığını, İran’ın dünyanın petrol rezervinin yüzde 9.3’üne ve Ortadoğu’nun petrol rezervinin yüzde 19.4’üne sahip olduğunu, böylece de bu açıdan dünyanın 4. sırasında olduğunu açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı