MEDYA ANALİZ

İran: ‘PKK’lıların öldürülmesinin İran’la ilişkilendirilmesi Şeytanca Bir Girişim’

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, Türkiye’de bazı basın ve yayın kuruluşlarının Paris’te 3 PKK’lının öldürülmesiyle ilgili olarak İran’ın irtibatlandırılmasını şeytanca bir girişim olarak nitelerken İran ve Türkiye’nin hâlihazırda karşılıklı saygı ve çıkarlar esasına göre iyi ilişkiler içinde olduğunu söyledi.

Ramin Mihmanperest, bir muhabirin, Paris’te 3 PKK’lının öldürülmesiyle ilgili olarak Türkiye’de bazı basın yayın kuruluşlarının, Türkiye devleti ve PKK arasında görüşmelerin yenilgiye uğratılması için böyle bir saldırının gerçekleşmesinde İran’ın rolünün olabileceğine dair bir soruya verdiği cevapta,”İran ve Türkiye ilişkileri her zaman karşılıklı saygı ve çıkar esasına göredir. Bundan dolayı, İran, Türkiye’nin güvenliği ve toprak bütünlüğünü, kendi sebatı ve güvenliği olarak görmektedir” dedi.

Mihmanperest, İran İslam Cumhuriyeti’nin her zaman devletler ve kavimler arasında barışın sağlanmasına destek verdiğini belirterek, Türkiye’de yaşanan süreci de desteklediklerini söyledi.

İran dışişleri bakanlığı sözcüsü, bölgenin güvensizliğinde asıl etkenin bölge dışı güçlerin rolünün olduğuna inandığını belirterek; “Türkiye’de Siyonistlere bağlı medya kuruluşları uzun yıllardır Türkiye halkının İran’a karşı kötülemeye çalışmaktadırlar ama iki ülke arasında derin bağlardan dolayı söz konusu çevreler şom emellerine ulaşamamışlardır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı